Google Fuchsia Nedir?

0
17
Görüntüleme

Google, tamamen yeni bir işletim sistemi geliştiriyor gibi görünüyor.

Ancak işin aslı: şu anda hangi aygıtların güce sahip olabileceği de dahil olmak üzere bu işletim sisteminin ne için olduğu belli değil. İşte şu ana kadar Fuchsia adı altında olan projeyle ilgili şimdiye kadar bildiğimiz her şey var. Bununla birlikte, bu parçayı en yeni raporlar, dedikodular, sızdırılmış bilgiler ve tabii ki herhangi bir teyit ile güncellemeyi planladığımızdan, tekrar kontrol etmeye devam edin.

Google Fuchsia Nedir ?
Fuchsia gelişen bir kod kümesidir. Arama devinin kod deposunda ve GitHub’da bulabilirsiniz . Kodun, tamamen yeni bir işletim sisteminin başlangıç ​​aşamaları olduğu söyleniyor; ancak Google bu ayrıntıları henüz doğrulamamış durumda. İlginçtir, Android’in (Google’ın mobil İOS) ve Chrome İOS’nin (Google’ın masaüstü ve dizüstü bilgisayar işletim sisteminin) temel dayanakları olan Linux Çekirdeğine dayalı değildir.

Google’ın Android mühendislik sorumlusu Dave Burke, Android Polisine , Mayıs 2017’de Fuchsia hakkında şunları söylüyor : “Fuchsia, deney aşamasında bir deney projesidir. Biliyorsunuz, aslında Google’da çok sayıda güzel erken projeye sahibiz. İşte açık kaynak bu yüzden insanlar bunu görebilir ve üzerinde yorum yapabilir. Bir sürü erken aşama projesi gibi, muhtemelen pivotlayacak ve değişecek. ”

Google Fuchsia Neye benziyor?
Fuchsia’ya, henüz piyasaya çıkarılamayan yazılımın bir video ve görüntülerini yayınlayan Ars Technica’ya göre, kart tabanlı bir tasarıma sahip bir erken kullanıcı arabirimi verildi . Arayüzün Armadillo olduğu bildiriliyor. Aslında ilk önce Kyle Bradshaw tarafından Hotfix’te keşfedildi .

Her ikisi de Linux’u temel alan Android İOS veya Chrome İOS’den farklı olarak, Fuchsia, Google tarafından yeni bir çekirdeğe dönüştürülen Zircon (eski Magenta) üzerine kurulmuştur. Bu arada, Armadillo, birden fazla işletim sisteminde çalışabilen çapraz platform kodu oluşturmak için kullanılan Google’ın Flutter SDK’sında yerleşik. Armadillo ile, bölünmüş ekran veya sekmeli arabirimde kullanmak için farklı kartlar sürüklenebilir.Her ikisi de Linux’u temel alan Android İOS veya Chromeİ OS, Fuchsia, Google tarafından yaratılan yeni bir çekirdek olan Zircon (eski Magenta) üzerine kurulmuştur. Bu arada, Armadillo, birden fazla işletim sisteminde çalışabilen çapraz platform kodu oluşturmak için kullanılan Google’ın Flutter SDK’sında yerleşik. Armadillo ile, bölünmüş ekran veya sekmeli arabirimde kullanmak için farklı kartlar sürüklenebilir.

Kartlar bile Google Asistan benzeri öneriler sunuyor. Ne yazık ki devam edecek çok şey yok.

Google Fuchsia: Bunun nedeni nedir?
Şu an düşünülmekte olan düşünce, Fuchsia’nın Chromeİ OS ve Android’i tek bir işletim sisteminde ( 2015’ten beri ağır spekülasyona uğradığı ) birleştiren yeni bir işletim sistemidir . Raporlar, İOS’nin 2017’de piyasaya çıkacağını iddia etti. Buna göre, Google’ın kendi dokümantasyonunda yazılımı “hızlı işlemciler” ve “önemsiz miktarda RAM” ile “modern telefonlar ve modern kişisel bilgisayarlar” ı hedef alacak şekilde tanımlıyor.Android tek bir işletim sistemine ( “hızlı işlemciler” ve “önemsiz miktarda RAM” içeren ” modern telefonlar ve modern kişisel bilgisayarlar ” hedefleyen bir yazılım haline geldi.

Fuşya da olduğu Zirkon üzerine inşa böyle bir yönlendirici veya gibi belirli bir amacı vardır ama bütün bir işletim sistemi gerektirmeyen bir cihaz olarak gömülü sistemler, içindir LittleKernel adlı proje dayalı bir “orta ölçekli mikroçekirdeğini” izlemek. Ayrıca Fuchsia’nın GitHub sayfasında listelenen iki geliştirici – Google’ın kıdemli bir yazılım mühendisi ve Android TV ve Nexus Q’daki eski mühendis – gömülü sistemlerde tanınmış uzmanlardır.belirli bir amacı olan ancak yönlendirici veya saat gibi bütün bir işletim sistemini gerektirmeyen bir cihaz . Ayrıca Fuchsia’nın GitHub sayfasında listelenen iki geliştirici – Google’ın kıdemli bir yazılım mühendisi ve Android TV ve Nexus Q’daki eski mühendis – gömülü sistemlerde tanınmış uzmanlardır.

Ayrıca, Google’ın dokümantasyonunda Zircon, kullanıcı modlarını, grafik sunumunu ve “yetenek temelli güvenlik modeli” ni destekliyor . Tüm bunlar, Fuchsia’nın Wi-Fi bağlantılı cihazlar için bir işletim sistemi olduğuna işaret etse de, Google’ın zaten Android Things adlı bir IoT platformu var . Ayrıca, Ars Technica , Armadillo sistem UI’sını derledi ve Fuchsia’nın bir akıllı telefon veya tablet işletim sistemi olması düşünülüyor gibi görünüyor.akıllı telefon veya tablet işletim sistemi.

Ayrıca, devs tarafından Fuchsia’nın Google’da sadece bir oyuncak şey olmadığını onaylıyoruz . Spekülasyon yapmak zorunda kalırsak, Google’ın Fuchsia için şimdiye kadar tamamen gizli kalması için belirli bir hedefi olduğunu söyleyebiliriz (en azından daha gerçekçi ve resmi hale gelene kadar). Öte yandan, belki de Google, Fuchsia ile uğraşıyor ya da gelecekte prova yapıyor.

Google Fuchsia  Android’in yerini alacak mı?
Muhtemelen. Android, Google’ın henüz çözemediği sorunlarla dolu. Birincisi, düzinelerce üreticiden yüzlerce farklı cihazın, en yeni, en saf sürüm yerine farklı Android sürümlerini kullandığı parçalanma var. İkincisi, bir güncelleme sorunu var. Google’ın Android güncellemeleri için bir yıllık yayın planı vardır, ancak bir güncellemenin ekosistemi tamamen sele altında bırakması yaklaşık dört yıl alır.Android , Google’ın henüz çözemediği sorunlarla dolu. Birincisi,düzinelerce üreticiden yüzlerce farklı cihazın, en yeni, en saf sürüm yerine farklı Android sürümlerini kullandığı parçalanma var. İkincisi, bir güncelleme sorunu var. Google’ın Android güncellemeleri için bir yıllık yayın planı vardır, ancak bir güncellemenin eko sistemi tamamen sele altında bırakmasıya dört yıl alır.

Bu sorunların birçoğu Android’in açık kaynak olmasıyla birlikte – bunun anlamı Google’ın OEM’lere ve operatörlere verdiği ve onlarla birlikte uğraşmasına ve rasgele bir donanıma yüklenmesine ve dolayısıyla parçalanmasına neden olması anlamına gelir; çünkü Google Android’i doğrudan herhangi bir değişiklik yapılmazsa bu cihazlara yüklenir – başka bir sorun da Android’in Linux’a dayalı olması.Android açık kaynak olma – Google OEM’ler ve taşıyıcılar için veriyor demektir ve Google daha sonra itmek karar veremez olarak onları, parçalanma sonucu, onunla tamircilik ve rastgele donanım üzerine yük sağlayan Android bunlar doğrudan cihazların herhangi bir değişiklik ve müdahalesi olmadığını yapıldı – başka bir sorun, Android’in Linux’a dayalı olması.

Linux pek çok hukuki sorunla karşı karşıyadır – ve Android donanım OEM’lerinden sonraki lisanslama ücretleri kar marjlarında uzak durmaktadır. Linux çekirdeği aynı zamanda başlangıçta akıllı telefonlar ve IoT cihazları için tasarlanmamıştı, ancak çekirdek tamamen bozuldu ve bu aygıtlara yüklendi, böcekler ve güvenlik açıkları ve güvenlik sorunları için önemli bir ortam yarattı.Android donanım OEM’leri kar marjlarını uzak yiyor. Linux çekirdeği aynı zamanda başlangıçtaakıllı telefonlarve IoT cihazları için tasarlanmamıştı, ancak çekirdek tamamen bozuldu ve buaygıtlarayüklendi, böcekler ve güvenlik açıkları ve güvenlik sorunları için önemli bir ortam yarattı.

Tüm bu sorunları yeni bir işletim sistemi ve platform çözecekti. Pahalı patent lisans anlaşmaları tarafından tıkanmaz. Bugün için daha güvenli, yapılı ve optimize edilmiş olurdu. Ayrıca modüler olabilir ve gerçekten birleşmiş olabilir, yani birçok cihazda çalışabilirdi. Google bile donanım geliştiricilere lisans vermeye başlayabilir, bu parçalanmayı çözerek ve sorunları güncelleyebilir. Ancak, yine, kim bilebilir.cihazlar . Google bile donanım geliştiricilere lisans vermeye başlayabilir, bu parçalanmayı çözerek ve sorunları güncelleyebilir. Ancak, yine, kim bilebilir.

Google Fuchsia Andromeda nedir?
Google’ın bir zamanlar Android ve Chrome İOS’u birleştirecek bir Pixel dizüstü bilgisayarı üzerinde çalıştığı bildiriliyordu. Bu cihaz kod adı Andromeda’ydı. Bunun yerine, Google , tamamen yeni bir işletim sistemi yerine Chrome İOS’de Android uygulamaları için destek verdiğini açıkladı . Şimdi, bazı insanlar ve raporlar, Fuchsia’nın asla meyve vermeyen Andromeda projesinin halefi olabileceğini düşünüyor.Android ve Chrome İOS’u birleştirecek olan Pixel dizüstü bilgisayarı .

Google Fuchsia: Başka ne olabilirdi?
Hacker News kullanıcıları, Fuchsia’nın artırılmış gerçeklik arabirimleri için tasarlanabileceğini öne sürdü .

Google Fuchsia: Başka ipuçları var mı?
Hayır! Ancak, Fuchsia’nın GitHub sayfasının üst kısmı “Pembe + Mor == Fuchsia (yeni bir İşletim Sistemi)” diyor.

Google Fuchsia: Kod neden kamuya açık?
Proje / kod böylece bu tür koyu tonlu bir şekilde keşfedilmeyi başardı Herkesin içinde olduğunu ve neden gelince, Brian Swetland, fuşya en listelenen geliştiricilerinden biri, bildirildiğine açıkladı: “Karar açık kaynak inşa için yapıldı, bu yüzden baştan itibaren de başlayabilir. ”

Google Fuchsia: Hangi cihazları çalıştırıyor?
Gitte listelenen ve geliştiricilerin İOS’yi dağıtabilecekleri ve çalıştırdığı birkaç aygıt vardır. Swetland, Fuchsia’nın küçük form faktörlü Intel PC’lerde ve Acer Switch Alpha 12 dizüstü bilgisayarda oldukça iyi önyükleme yaptığını açıkladı. Bir aygıta Fuksia dağıtımı iki bilgisayar, ana makine ve hedef aygıt gerektirir. USB önyükleme işlemi için ayrıca Chrome İOS’de geliştirici modu gerekiyor ve garip bir şekilde, USB cihazına ” yıkıcı olacak “.Geliştiricilerin İOS’leri kurup çalıştırabilecekleri Git’de listelenen aygıtlar . Swetland, Fuchsia’nın küçük boyutlu Intel PC’lerde ve Acer Switch Alpha 12 dizüstü bilgisayarda oldukça iyi önyükleme yaptığını açıkladı . Bir aygıta Fuksia dağıtımı iki bilgisayar , ana makine ve hedef aygıt gerektirir . USB önyükleme işlemi ayrıca Chrome İOS’de geliştirici moduna ve şüphesiz ” cihaza ” ihtiyaç duyar .

Chrome Unboxed , Google’ın geliştiricilerin Fuchsia‘yı Pixelbook‘a yüklemesine olanak tanıyan dokümanları yayınladığını bildirdi. Hala çok erken günler devam ediyor, ancak Google’ın Pixelbook’un çoğunlukla gömülü sistemlere ve küçük form faktörlü Intel PC’lere ve Chromebook’lara bağlı olan Fuchsia ile deneme yapmasına izin vermesi ilginç. Nasıl başa çıkılacağı konusunda bir Fuchsia uygulamalı eğitici bulabilirsiniz .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here